Trwają wakacje, czas urlopów, który sprzyja podróżowaniu. Będąc ostatnio na Kociewiu i na Kaszubach postanowiłem i tutaj odszukać w miejscowościach regionu budynki pocztowe i je fotograficznie udokumentować. Ostatnio trafiłem do Czerska, miasta w pow. chojnickim i Lubichowa, miasteczka położonego w powiecie starogardzkim.

Poniżej prezentuję budynek poczty w Lubichowie mieście położonym w woj. pomorskim, w południowow-zachodniej części powiatu starogardzkiego, kilkanaście km na północ od Skórcza.

Najprawdopodobniej na początku XX wieku wybudowano istniejący do dnia dzisiejszego budynek poczty, który zlokalizowany jest przy trasie łączącej Kościerzynę z autostradą A1.

Wygląd budynku poczty z początku XX wieku niestety nie jest mi znany. Nie udało mi się odszukać jakiejkolwiek pocztówki z początku XX wieku przedstawiającej gmach poczty w tamtym czasie. Jeśli ktokolwiek dysponuje taką pocztówką, proszę o udostępnienie jej skanu.

Kontynuując jazdę na trasie między Starogardem Gdańskim a Chojnicami przejeżdżamy przez Czersk. To stosunkowo nieduże miasteczko z historią sięgającą końca XIV wieku. W czasach pruskich, pod koniec XVIII wieku Czersk utracił prawa miejski i odzyskał je dopiero w II Rzeczypospolitej, w roku 1921. Filatelistom Czersk (niem. Czersk Polnisch) znany jest z licznej korespondencji jeńców wojennych z czasów I wojny światowej. W czasie II wojny światowej miasto nosiło od 1942 roku nazwę Heiderode.

Na przełomie XIX i XX wieku oddano do użytku w Czersku budynek przeznaczony na pocztę. Wygląd tego budynku dzisiaj oraz na początku XX wieku ilustrują grafiki poniżej.