- Szczegóły
- Autor: Mirosław Miętus
Polskie badania polarne w Antarktyce rozpoczęły się w podobnym czasie co w Antarktyce. W 1959 roku miała miejsce polska wyprawa na Antarktydę. Jej celem była położona we Wschodniej Antarktydzie, w Oazie Bungera, otrzymana od ZSRR stacja, której nadano imię Antoniego Bolesława Dobrowolskiego.
- Odsłon: 65
- Szczegóły
- Autor: Mirosław Miętus
Polskie badania polarne w Arktyce mają długą historię, sięgającą okresu międzywojennego. Po ponad dwóch dekadach przerwy, w 1956 roku miała miejsce wyprawa rozpoznawcza do SW Spitsbergenu kierowana przez prof. Siedleckiego. Jej efektem było powstanie stacji badawczej u wejścia do fiordu Hornsund, nad Zatoką Białego Niedźwiedzia.
- Odsłon: 104
- Szczegóły
- Autor: Elżbieta i Andrzej Szostakowie
„Bo piękno na to jest, by zachwycało” - ten słynny wers z poematu „Promethidion” C. K. Norwida najlepiej chyba opisuje nasze uczucia gdy widzimy coś tak pięknego. Nie ma bowiem nic piękniejszego w naturze niż ptak w locie, gdy ściga się z wiatrem i gdy rzucając wyzwanie prawom grawitacji buduje gniazda na niebotycznych klifach.
- Odsłon: 4685
- Szczegóły
- Autor: Elżbieta i Andrzej Szostakowie
Mamy pełnię lata, które w tym roku jest wyjątkowo gorące, wręcz upalne. Termometry pokazują w cieniu temperaturę, która w wielu miejscach przekracza 32-33C a przy tym na znacznym obszarze kraju jest sucho, nie padało od kilku tygodni. Dlatego myślę, że wszyscy z ulgą przyjmą tekst poświęcony antarktycznym świętom. Mam nadzieję, że dzięki temu chociaż na krótko przeniesiemy do do krainy wiecznego lodu i poczujemy lodowaty chłód. Niech myśli nasze podążą ku bezkresnym śnieżnobiałym lodom, błękitnemu niebu i słońcu, które choć świeci wcale nie grzeje tak silnie, jak u nas.
Miniaturka obok pochodzi z Wikipedii.
- Odsłon: 4592
- Szczegóły
- Autor: Elżbieta i Andrzej Szostakowie
Trwa pierwsza tegoroczna edycja konkursu dotyczącego publikacji filatelistycznych lub filatelistykę propagujących. Dzisiaj przedstawiamy tekst zgłoszony przez Elżbietę i Andrzeja Szostaków. Autorzy znani są stałym czytelnikom Filatelisty. Nasz związkowy miesięcznych przez szereg lat publikował "polarne" teksty ww. Autorów.
- Odsłon: 5315