Trwają wakacje, czas urlopów, który sprzyja podróżowaniu. Będąc w ostatnich dniach na wycieczkach po północnej Polsce postanowiłem powrócić do dawno już zapomnianego tematu tj. odszukania w miastach regionu budynków pocztowych i ich fotograficzne udokumentowanie.

Poniżej prezentuję budynek poczty w Miastku mieście położonym w woj. pomorskim, w południowow-zachodniej części powiatu bytowskiego, w odległości 45 km na zachód od Bytowa i 55 km na południe od Słupska. 

Mimo że miasto znajduje się w woj. pomorskim, historycznie należy do Pomorza Zachodniego. Miastko było starym osiedlem słowiańskim położonym na obszarze historycznej ziemi słowińskiej przy granicy z Pomorzem Gdańskim, zamieszkanym przez ludność kaszubską. W początkach XIV wieku tereny te zagarnęli Krzyżacy. Pierwsze wzmianki o miejscowości, określanej wówczas zarówno jako „miasteczko”, jak i „wieś”, pochodzą z dokumentów z lat 1335, 1368, 1478, 1496 i 1506 (źródło: Wikipedia). Do początku 1945 roku Miastko  stanowiło część Niemiec.

Na początku XX wieku wybudowano istniejący do dnia dzisiejszego budynek poczty, który kilkakrotnie przebudowywana i rozbudowywano i w którym obecnie funkcjonuje UP Miastko 1. Budynek ten zlokalizowany jest obok neogotyckiego budynku sądu z lat 1912-1913.

Wygląd budynku poczty z początku XX wieku przedstawia pocztówka wydana w tym właśnie roku.

W wyniku rozbudowy budynku jego wygląd pod koniec lat 20-tych XX wieku przedstawia widokówka poniżej.