Trwają wakacje, czas urlopów, który sprzyja podróżowaniu. Będąc w ostatnich dniach na wycieczkach po północnej Polsce postanowiłem powrócić do dawno już zapomnianego tematu tj. odszukania w miastach regionu budynków pocztowych i ich fotograficzne udokumentowanie.

Poniżej prezentuję budynek poczty w Człuchowie mieście powiatowym położonym w woj. pomorskim w odległości kilkunastu km na południowy-zachód od Chojnic. Etnograficznie Człuchów należy do Kaszub, jego nazwa w tym języku jest Człuchòwò lub też Człochòwò. Miasto położone jest na wschodnich kresach Krajny, nieistniejącym jako samodzielny twór administracyjny terytorium pomiędzy dwoma dużymi historycznie jednostkami administracyjnymi, Wielkopolską i Pomorzem. Miasto leży pomiędzy licznymi jeziorami w pasie Pojezierza Południowopomorskiego, na skraju Pojezierza Krajeńskiego.  Historia miasta sięga XII wieku. Prawa miejskie posiada od 1348 roku. Od 1312 roku był własnością Krzyżaków, był to drugi co do znaczenia zamek w państwie krzyżackim, terytorialnie większy od zamku malborskiego ale znacznie słabiej obwarowany. Od 1466 roku należał do Rzeczypospolitej. W wyniku I rozbioru w 1772 roku znalazł się Człuchów w Prusach i stanowił część Niemiec do 1945 roku.

W 1892 roku wybudowano istniejący do dnia dzisiejszego budynek poczty, w którym obecnie funkcjonuje UP Człuchów 1. Budynek ten zlokalizowany jest na przeciwko barokowego pałacyku w którym mieści się ratusz.

Wygląd budynku poczty w 1902 roku przedstawia pocztówka wydana w tym właśnie roku. Budynek poczty, to ten w głębi.