Ponownie powracamy do prezentacji ciekawych budynków urzędów pocztowych. Tym razem celem letniej wycieczki została Tuchola.

Tuchola to stosunkowo nieduże miasto, liczące sobie nieco ponad 13 tyś. mieszkańców, powiatowe w woj. kujawsko-pomorskim.

Miejscowość położona jest na zachodnich obrzeżach Borów Tucholskich. Historia miasteczka sięga połowo XIV wieku, kiedy to otrzymało przywilej lokalizacyjny (1346r.). Jednak historia osady jest znacznie starsza.

Ponieważ działania wojenne w czasie II wojny światowej omijały Tucholę, w miasteczku zachowały się obszerne fragmenty XIX wiecznego układu architektonicznego i zabudowy z tego okresu oraz szereg budynków. Wśród zachowanych budynków jest pochodzący z 1892 roku budynek poczty, który nadal pełni swoją funkcję.

Współczesny wygląd budynku poczty przedstawiają 2 fotografie poniżej. Pod nimi z kolei czytelnik znajdzie kopie dwóch widokówek z epoki prezentujących wygląd poczty w czasach pruskich.

Poniżej przedstawiany kopie 2 XIX wiecznych listów nadanych w Tucholi. Pierwszy adresowany do Kwidzyna został wysłany z Tucholi 28 listopada 1932 roku (2-wierszowy stempel pocztowy TUCHEL | 28/11, typ V wg kat. Fischer 2023 t.I). Rok nadania ustalony z treści listu. Drugi z listów również do Kwidzyna wysłano z Tucholi 16 grudnia 1853 (2-obrączkowy datownik z nazwą miejscowości (TUCHEL) w górnym łuku i datą dzienną nadania w wewnętrznym pierścieniu w zapisie "dzień i pod nim miesiąc" (typ VIII wg kat. Fischer 2023 t.I).