Internetowe Koło Filatelistów (i-KF) powstało w 2012 roku. W ciągu kilku miesięcy uruchomiliśmy naszą stronę internetową, która z czasem wypracowała swój indywidualny profil. Dzięki temu i-KF zaczął pełnić rolę znacznie szerszą niż zwykłe koło PZF, stał się marką ogólnozwiązkową.
W 2018 roku zostaliśmy wyróżnieni statuetką PRYMUS-a w kategorii Zespól Roku za rok 2017. W 2021 roku FEPA wyróżniła nasz certyfikatem dla wyróżniających się zespołów w promocji filatelistyki. Na Światowej Wystawie Filatelistycznej w Londynie (London 2020-2022) strona nasza otrzymała ZŁOTY Medal.
Od chwili utworzenia naszej strony odwiedziło ją blisko 102000 użytkowników, z czego użytkownicy powracający stanowią 22,3%. W grupie tych, którzy odwiedzają nas co najmniej 2 razy w miesiącu jest blisko 1560 osób. Możemy zatem śmiało powiedzieć, że jesteśmy najbardziej poczytnym polskim "czasopismem" filatelistycznym. Liczba odsłon od chwili uruchomienia monitoringu ruchu na naszej stronie osiągnęła zawrotną dla nas liczbę - ponad 2,11mln (2 miliony 110tyś.).
Przyjrzyjmy się temu, co działo się na naszej stronie w okresie 2018-2022. Choć okres może wydawać się nieco dziwny PT. Czytelnikom, to nawiązuje on do okresu za który w najbliższych dniach zostaną przyznane PRYMUSy. We wspomnianym okresie odwiedziło nas blisko 63 tys użytkowników, z czego 22,6% to użytkownicy powracający. W tym czasie użytkownicy odsłonili materiały na naszej stronie aż 1290195 razy.
W 2018 roku uruchomiliśmy Galerię Klejnotów Polskiej Filatelistyki. Do tej pory umieściliśmy w niej aż 99 walorów, z czego 11 z okresu przedznaczkowego.
W wspomnianym okresie opublikowaliśmy 650 artykułów. Najwięcej w roku 2020, bo aż 154, najmniej w 2019 bo tylko 110. Przez cały ten czas pracowaliśmy nad Biblioteką, będącą unikatowym zasobem literatury dot. polskiej filatelistyki. W okresie którego dotyczy ta analiza zasoby Biblioteki były aktualizowane aż 102 razy. Najczęściej w latach 2020 i 2021 bo w obu przypadkach 21-krotnie. Aktualizacja zasobów obejmowało zarówno udostępnianie nowych czasopism, czy monografii, jak również cyfryzację zawartości poprzez rozwój bazy spisów treści.. We wspomnianym okresie pokazaliśmy 37 prezentacji (zazwyczaj wieloczęściowych), jak i kilka eksponatów.
W 2020 roku rozpoczęliśmy cykl wykładów on-line, w systemie ZOOM, na podstawie licencji, którą początkowo sami opłacaliśmy. Do tej pory odbyło się 30 wykładów, które zostały nagrane i zamieszczone w kanale filmowych i-KF na YouTube. Kanał ten ma 93 subskrybentów a nasze filmy były wyświetlane aż 5895 razy.
Z naszej licencji ZOOM korzystają także inni, nie zamykamy się, chętnie udostępniamy to nowoczesne narzędzie komunikacyjne innym kołom, okręgom, czy klubom.
Prowadzimy również profil na FB. Z całą pewnością nie podążamy głównym nurtem tego portalu. Do tej pory obserwuje nas 856 osób.
Kończąc chciałbym podać jeszcze jedną ważną informację. W dniu 1. stycznia 2018 r. i-KF liczył 106 członków, w dniu 31. grudnia 2022 r. było nas 158. Oznacza to, że w tym okresie liczebność koła wzrosła netto o 52 członków (wzrost o 49%). Świadczy to najprawdopodobniej o tym, że właściwie wykonujemy nasze zobowiązania wobec Związku. Czy słabe, źle pracujące i nie mające nic do zaoferowania swoim członkom koło odnotowałoby zwiększenie swojej liczebności? Chyba nie! Jesteśmy najprawdopodobniej jedynym kołem w PZF, które się w tym czasie rozrosło, a nie jak inne koła "zwijało". Tego jednak nikt nie widzi! Nie widzi bo nie chce dostrzec.
Wydaje się nam, że niemało zrobiliśmy w okresie 2018-2022, że byliśmy bardzo aktywni, szczególnie w trudnym okresie pandemicznym. To jednak tylko nasze zdanie. Zdanie PZF w tym zakresie jest niestety odmienne. W tym świetle ważne jest pytanie. Czy ta aktywność ma sens?