Członkowie Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwani Krzyżakami zazwyczaj kojarzą się nam z bitwą pod Grunwaldem, z tym że w 1309 roku ówczesny Malbork/Marienburg został stolicą państwa krzyżackiego,
z powieścią Henryka Sienkiewicza i filmem Aleksandra Forda. Wielu zapewne słyszało o „białej” i „czarnej” legendzie Krzyżaków. Od początku swego istnienia, jeszcze jako bractwo szpitalne, poprzez zakon rycerski (do 1929 roku), rycerze zakonni angażowali się w wojenną służbę sanitarną, nawiązując do działań Zakonu w szpitalu polowym w Akce, w roku 1190. Wielokrotnie w XIX i XX wieku, a przede wszystkim w czasie I wojny światowej Zakon zakładał szpitale i szpitale polowe.
Oto kartka korespondencyjna wydawana żołnierzom c. i k. armii wysłana w dniu 18 kwietnia 1916 roku ze szpitala prowadzonego przez Krzyżaków w miejscowości Freudenthal na Czeskim Śląsku do miejscowości Hradec Kralove. Dziś Freudenthal to Bruntal na Morawach w Czechach. Pieczęć szpitala zakonnego widoczna na reprodukcji przesyłki służyła do potwierdzenia zwolnienia z opłaty pocztowej.
Bardzo podobny krzyż do stylizowanego na pieczęci widzimy na zdjęciu poniżej, przedstawiającym Wielkiego Mistrza Zakonu Bruno Plattera OT (Ordo Teutoninicus – Zakon Teutoński) podczas spotkania ze znanym polskim filatelistą, członkiem i-KF Panem Bernardem Jesionowskim, starszym kustoszem Muzeum Zamkowego w Malborku, prezesem Fundacji „Mater Dei”. Nie od rzeczy będzie dodanie, że Zakon, jako zakon klerycki, istnieje do dziś z główną siedzibą w Wiedniu, w Austrii. Aktualnie obowiązki Wielkiego Mistrza wypełnia Frank Bayard.