il. 4Rozpoczynają się wakacje, sezon urlopowych wyjazdów przed nami. Filatelistów zachęcam do odwiedzania miejsc, związanych z naszym hobby. Poniżej, moje krótkie sprawozdanie z ubiegłorocznej wycieczki, którego zasadniczy trzon, ukazał się w Filateliście 09.2013 pod tytułem „Filatelistyka turystyczna”.

 

W 2013 roku, razem z żoną, tydzień swojego urlopu spędziłem w Zakopanem. Jedną z wędrówek zaplanowaliśmy w Tatry Zachodnie, a jak wiadomo, bramą do nich jest Dolina Chochołowska. Po około dwugodzinnej wędrówce z parkingu, dotarliśmy do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Można tu podziwiać, nie częsty jak sądzę, przypadek tablicy pamiątkowej z walorem filatelistycznym. Na (il. 1) autor, uwieczniony przy tablicy, którą dokładniej przedstawia (il. 2). Widzimy na niej napis o treści:

 

 il.1 il.2 
 Il. 1  Il. 2

„Gwiazda Polski” największy balon świata. Tu w Dolinie Chochołowskiej w październiku 1938, odbyła się próba pierwszego polskiego lotu do stratosfery balonem „Gwiazda Polski” Dla uczczenia tego wydarzenia i ludzi, którzy byli jego twórcami. Córki inż. Jana Szala – twórcy gondoli. Dolina Chochołowska 2004. Ilustracją jest znaczek Fi. 308 z bloku 6 wraz z fragmentem kasowania 22 IX 38 8 Zakopane 1.

Wydarzenie to, chociaż nieudane (balon uległ częściowemu spaleniu i nie udało się powtórzyć próby, przed wybuchem II wojny światowej) pozostawiło charakterystyczne, dobrze znane ślady filatelistyczne. Wydany dnia 15.09.1938 blok 6, stempel okolicznościowy oraz wiele przesyłek, które były przygotowane na tę okazję. Fragment jednej z nich, nieco nietypowej bo nie z blokiem ale samym znaczkiem, upamiętniony został na murze schroniska. Na (il. 3, il. 4) awers i rewers przesyłki ze zbiorów autora, upamiętniającej to wydarzenie.


 
 
 Il. 3  Il. 4

Krzysztof Siarkiewicz