100. rocznica odzyskania Niepodległości Polski jest znakomitą okazją, by stworzyć Galerię Polskich Klejnotów Filatelistycznych, które powstały w okresie nieco dłuższym niż dwa ostatnie stulecia a w szczególności w pierwszym okresie doświadczania wolności od zaborów.
The Gallery of Polish Philatelic Jewels – call for participation |
Naszą intencją jest zgromadzenie i zaprezentowanie najcenniejszych walorów filatelistycznych jakie zachowały się począwszy od okresu Księstwa Warszawskiego, poprzez Królestwo Polskie, niespokojne czasy wywalczania niepodległości w drugiej dekadzie XX wieku, czas II Rzeczypospolitej, okupację i walkę na emigracji i początkowy okres funkcjonowania Poczty po 1944 roku oraz lata późniejsze.
Dlatego zwracamy się do Kolegów Filatelistów o pokazanie w postaci skanów tego, co subiektywnie uważają za rarytasy w swoich zbiorach.
Ze zrozumiałych względów zależy nam na tym, aby na początku skoncentrować się na początkach polskiej państwowości po 123-letnim okresie zaborów. Rarytasem filatelistycznym okresu listopad 1918 - kwiecień 1924 (koniec waluty markowej) mogą być zarówno walory o wysokiej wartości materialnej, jak i takie, które charakteryzują się cechą rzadkości, choć nie zawsze zostały cenowo docenione.
Inicjatywa otwarcia Galerii ma na celu promocję polskiej filatelistyki, zarówno tradycyjnej, jak i z zakresu historii poczty a ponadto pokazanie ważności Polskiej Historii Poczty i wykreowanej przez nią komunikacji społeczne oraz najciekawszych walorów w zasobach filatelistycznych.
Subiektywna ocena właścicieli walorów będzie społecznie weryfikowana przez ekspertów będących członkami i-KF oraz autorów tego anonsu przed umieszczeniem ich w Galerii.
Wszystkich skłonnych do pokazania swoich rarytasów zapraszamy do przesłania skanów walorów w rozdzielczości nie gorszej niż 600 dpi wraz z krótką informacją o samych walorach. Walory zaprezentujemy podając nazwisko osoby, która udostępniła dany materiał lub pokażemy je anonimowo, jeśli taka będzie wola przekazującego. Organizatorzy Galerii uznają, że poprzez przesłanie materiałów do publikacji przesyłający oświadcza, że ma prawo do dysponowania wizerunkiem przesłanych obiektów. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy opublikowania przesłanego materiału bez podania powodu.
Materiały prosimy wysyłać na adres i.kolo.pzf@gmail.com z adnotacją w temacie „Klejnoty”.
Poniżej przedstawiamy 3 przykłady klejnotów polskiej filatelistyki.
Pierwszy z nich to absolutny rarytas, kartka pocztowa Cp 50 z pierwszego nakładu Ia z sygnatura VIII-1931 z ilustracją 28a z błędnym podpisem „CZARNKOWA”. Cały nakład kartki z ilustracją 28a zniszczono, wcześniej jednak około 100 sztuk przekazano do MPiT. Pewna ilość kartek "zaginęła" podczas zawieruchy wojennej i w latach późniejszych i w posiadaniu Muzeum pozostało kilka sztuk. Na światowym rynku filatelistycznym przez kilkadziesiąt lat pojawiło się kilka egzemplarzy (2-4 sztuki?) ale błędnodruk jest unikatem nie pojawiającym się na giełdach filatelistycznych.
Drugi z kolei to kartka prowizorycznego wydania lubelskiego dla terenów byłej okupacji austro-węgierskiej z 23.XII.1918 roku (Cp 5) wysłana 8.I.1919 roku z Lublina do Pragi o nominale 25 hal bez ramki wokół godła i napisu "POCZTA POLSKA". W przedwojennym wydaniu PZP (1935) rejestrowany jako typ A – bez ramki. Traktowany jako próba Cp 5 P2 prowizorycznego wydania lubelskiego z 1918 r., znana w kilku egzemplarzach.
Trzecia przykład to kartka wysłana 5 lutego 1919 roku z Krakowa do Dębicy opłacona znaczkiem dopłaty D3 wyd. krakowskiego zamiast znaczkiem opłaty. Znaczki dopłaty D1, D3 i D6 wydania krakowskiego sporadycznie były używane jako znaczki opłaty.