Dzisiaj udostępniamy 17. w bieżącym roku i jednocześnie niezwykle ważną aktualizację Cyfrowej Biblioteki Literatury Filatelistycznej. Pierwsza oficjalna odsłona Biblioteki miała miejsce bezpośrednio po XXI Walnym Zjeździe PZF, chociaż jej pomysł pojawił się w i-KF wcześniej i prace nad Biblioteką były juź mocno zaawansowane.

W dziale Czasopisma polskie udostępniliśmy zeszyty Filatelisty z II połowy 2017 roku oraz Przeglądu Filatelistycznego Fischera z I połowy 2019 roku. Ponadto udostępniliśmy przekazane nam do Biblioteki przez Kol. Marka Zbierskiego 2 zeszyty Tematica (nr 9 i 10) oraz 7 tegoroczny numer Świata Erek.

Uzupełniliśmy spisy treści Filatelisty o numer 9/2021, Przeglądu Filatelistycznego o numer 9/2021, Świata Erak o zeszyt 7/2021 oraz Tematica o zeszyt 32/2021. Oznacza to, że zostały uaktualnione stosowne bazy danych, powiększony została zasób Indeksu autorów.

Ponadto dokonaliśmy poszerzenia baz danych o spisy treści następujących czasopism: Polski Filatelista, Filatelista Polski (Poznań 1933), Echo Filatelistyczne, Universal Union, Nowa Era Filatelii, Nowy Filatelista, Merkury, Łącznik Filatelistyczny, Przegląd Filatelistyczny (Łódź 1922-1923), Polski Filatelista, Światowy Filatelista i Biuletyn Klubu Marynistów (4 zeszyty). Było to możliwe dzięki wytężonej pracy Kol. Krzysztofa Górniaka. Jednocześnie został zaktualizowany Indeks autorów.

Oznacza to, że obecnie każde czasopismo dostępne w Bibliotece w dziale Czasopisma polskie (poza L Echange Mondial et Amitie)jest połączone ze spisem treści jego zawartości. Dorobek publikacyjny każdego z autorów można analizować z wykorzystaniem Indeksu autorów, a wyszukiwanie tekstów jest możliwe za pomocą Wyszukiwarki.

Aby Biblioteka była w pełni funkcjonalna konieczna była modyfikacja stosownych skryptów, co nastąpiło.

Aktualny stan Biblioteki jest zgodny z treścią sprawozdania

CYFROWA BIBLIOTEKA LITERATURY FILATELISTYCZNEJ na stronie i-KF.
Raport z prac wykonanych w czasie XXI kadencji władz Polskiego Związku Filatelistów.

złożonego do druku w materiałach XXII Walnego Zjazdu Delegatów PZF, który odbędzie się w dniach 2-3.10.br. w Warszawie.

Dalsze prace w ramach Biblioteki w dziale Czasopisma polskie będą koncentrowały się na: usunięciu dostrzeżonych usterek wynikających z ostatniej olbrzymiej aktualizacji baz, przygotowaniu plików pdf zawierających zeszyty 5-28 oraz 5 zeszytów z lat 90-tych XX wieku Biuletynu Klubu Marynistów, udostępnieniu pojedynczych numerów przedwojennych czasopism, które nie odnotowały sukcesów w postaci długotrwałego zaistnienia na rynku wydawniczym. Wykonanie tych prac będzie możliwe dzięki zakupieniu przez PZF rocznej licencji specjalistycznego oprogramowania. Ponadto na bieżąco będziemy aktualizować zasoby czasopism wydawanych obecnie.

W przypadku pozostałych działów Biblioteki ich rozwój jest zależny od aktywności członków PZF i sympatyków filatelistyki.

Należy odnotować, że Cyfrowa Biblioteka Literatury Filatelistycznej na stronie i-KF jest jedyną cyfrową biblioteką filatelistyczną w Polsce, skupia najprawdopodobniej wszystkie zachowane zasoby przedwojenne i należy do grupy nielicznych bibliotek filatelistycznych w skali światowej. Jej wartość materialna jest bardzo wysoka, koszty podobnych projektów realizowanych przez biblioteki w Polsce szacowane są na setki tysięcy złotych. Z tego względu warto byłoby aby Związek dbał o ten zasób, jego utrata będzie niepowetowaną stratą zarówno materialną, ze względu na bardzo wysokie koszty odtworzenia, jak i w zakresie zasobów wiedzy.

Dlatego bardzo ważna jest konserwacja bieżąca Biblioteki, utrzymanie jej funkcjonowania, dostępności i kompletności zasobów. To wymaga zarówno poniesienia określonych wydatków na odpowiednią infrastrukturę oraz stosownego nakładu pracy. Bez tego Biblioteka nie będzie mogła istnieć, służyć POLSKIEJ FILATELISTYCE.

Każdy ma prawo pobierać pliki udostępnione w Cyfrowej Bibliotece Literatury Filatelistycznej i w dowolny sposób wykorzystywać je dla własnych potrzeb. Każdy ma także prawo tworzyć linki do odpowiednich działów Biblioteki. Jednakże próby tworzenie z plików pobranych z zasobów Biblioteki internetowych magazynów w celu redystrybucji zasobów Biblioteki są niedopuszczalną praktyką i nie jest możliwe bez uzyskania zgodny i-KF. Korzystanie z zasobów Cyfrowej Bibliotece Literatury Filatelistycznej oznacza akceptacje powyższych warunków.

Ponieważ tytuł naszego artykułu jest pytaniem o przyszłość Biblioteki czekamy na propozycję użytkowników. Piszcie na adres i.kolo.pzf@gmail.com