Już po raz trzeci Okręg Wielkopolski PZF, przy finansowym wsparciu Zarządu Głównego, zorganizował Sympozjum Filatelistyczne. Tegoroczne III Sympozjum Filatelistyczne odbywało się, tak jak w ubiegłym roku, w Porażynie, niedaleko Grodziska Wielkopolskiego. Temat wiodący tegorocznego Sympozjum brzmiał „Poczta Polska po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku”.

Miejscem seminarium był Pałac w Porażynie, dawna własność gen. Kazimierza Sosnkowskiego a obecnie Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy nadleśnictwa w Grodzisku Wielkopolskim. W tym niezwykłym, położonym wśród starodrzewia, kompleksie spotkała się grupa ponad 70 polskich filatelistów aby wysłuchać 10 wykładów składających się na seminarium poświęcone historii Poczty Polskiej bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości w 1918.

Miejsce seminarium

Seminarium otworzył Prezes Okręgu Wielkopolskiego PZF, Kolega Maciej Kandulski, następnie Kolega Marek Zbierski zapoznał wszystkich z różnymi aspektami technicznymi i logistycznymi. Kolega Zbierski wspomniał niedawno zmarłego Kolegę Andrzeja Komorowskiego, Kolega Piotr Zubielik wygłosił wspomnienie. Uczestnicy seminarium uczcili pamięć śp. Andrzeja minutą ciszy. Po tych wystąpieniach głos zabrał Prezes Zarządu Głównego, Kolega Henryk Monkos. 
Organizatorzy przygotowali niezwykle bogaty program. Uczestniczy wysłuchali wystąpień przygotowanych przez grupę wybitnych polskich filatelistów zajmujących się historią poczty. Nasi Koledzy przygotowali następujące prezentacje (w porządku alfabetycznym):
1. Julian Auleytner, Początki poczty w Niepodległej II Rzeczpospolitej 1918 – 1920.
2. Janusz Berbeka, Rzadkości znaczków wydania prowizorycznego PP/GGW z 1918 / z 1919 r.
3. Sławomir Chabros. Korespondencja wojskowa w Warszawie 1918-1921
4.
Jerzy Lehmann, Traktat Wersalski - konsekwencje dla Górnego Śląska.
5. Janusz Manterys, Poczty polowe 1918-1922.
6. Roman Okniński, Dokumentacja pocztowa Wojsk Powstańczych Górnego Śląska 1919-1922.
7. Bogdan Pelc, Fałszerstwo paryskie pierwszego polskiego znaczka – analiza, korekty i uzupełnienia.
8. Krzysztof Piwko, Poczta Miejska w Czeladzi - najdłużej funkcjonująca Poczta Miejska okresu I Wojny Światowej.
9. Marek Sitarz, Datowniki ambulansów kolejowych na znaczkach plebiscytowych Górnego Śląska.
10. Marcin Wysocki, II prowizoryczne wydanie poznańskie z 1919 roku, tzw. gnieźnieńskie.

W sobotę uczestnicy seminarium spotkali się na uroczystej kolacji.


W najbliższym czasie rozpoczniemy, za zgodą Organizatorów i Autorów, sukcesywne publikowanie na naszej stronie obszernych, wybranych prezentacji omawianych w czasie seminarium. Już dzisiaj wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy do odwiedzin.