Właśnie ukazała się książka autorstwa Janusza Manterysa pod tytułem „Austro-węgierskie poczty polowe na ziemiach polskich w czasie I. wojny światowej”. Jest to pierwsze w Polsce opracowanie niezwykle interesującego zagadnienia jakim jest historia austro-węgierskich poczt polowych funkcjonujących na ziemiach polskich.
Publikacja powstała na podstawie rezultatów badaniach własnych Autora obejmujących zbiorowość blisko 9000 przesyłek poczty polowej z wspomnianego okresu oraz na podstawie źródeł zagranicznych, w szczególności na podstawie wydanej w okresie międzywojennym austriackiej monografii pt. „Österreich-Ungarns letzter Krieg 1914-1918”, a ponadto publikacjach Herwiga Rainera „Stempel-Handbuch der K.u.k. Feldpost in Österreich-Ungarn 1914-1918”, Heinza Nagla „Katalog der k.u.k. Feldpostämter und deren Einsatzgebiete mit Truppen und Kriegsereignissen”.
W swojej najnowszej książce Autor omówił niezwykle obszernie historię ponad 300 poczt polowych, które były przedmiotem Jego niezwykle pogłębionych studiów. Rezultaty analiz zostały przedstawione w formie tabelarycznej. Materiał został omówiony pod kątem formacji obsługiwanych przez poszczególne poczty polowe, typów używanych stempli, okresu ich stosowania, w tym na ziemiach polskich, używanych znaków polecenia oraz lokalizacji i obszaru działania poczty polowej. Dodatkowo J. Manterys publikuje w książce nieznane dotychczas datowniki 24 poczt polowych. Ponadto Autor podjął próbę wyceny wartości walorów, określając ją w punktach.
Poza informacjami dotyczącymi poczt polowych o określonych numerach zostały także omówione zagadnienia dotyczące m.in. znaków pocztowych stosowanych w działających w pociągach zbiornicach poczty polowej, znaków używanych przez konduktorów poczty polowej, jak również sortownie i pośrednictwa.
Książka stanowi niezwykle cenne źródło wiedzy na temat funkcjonowania obcych poczt polowych na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej. W sposób istotny poszerza ona aktualny stan wiedzy w tym zakresie. Znaczenie książki podkreśla także fakt, że dotychczas jedynie pojawiały się w prasie filatelistycznej pojedyncze artykuły poświęcone nielicznym pocztom polowym. Brakowało szerokiego opracowania w formie zwartej.
W książce zaprezentowano blisko 1000 ilustracji, przy nieznacznie różniących się podtypach datowników pocztowych zastosowano powiększenia. W końcowej części książki znajduje się wykaz wszystkich formacji, które były obsługiwane na ziemiach polskich przez poczty polowe, wraz z informacją, które poczty polowe zajmowały się ich obsługą. Dla ułatwienia korzystania z książki osobom nie znającym języka polskiego, niektóre rozdziały zostały przetłumaczone na język niemiecki. Bardzo cenny elementem jest także opracowany słownik polsko-niemiecki częściej powtarzających się terminów i zwrotów.
Autor książki jest znanym filatelistą, wystawcą, członkiem rzeczywistym PAF, sędzią I klasy i autorem licznych opracowań publikowanych w polskiej prasie filatelistycznej.