Stempelki „wyjęte ze skrzynki” odbijane na przesyłkach dotychczas spotkali i opisali w przyczynkach tylko pojedynczy publicyści. Próba podsumowania zagadnienia wskazuje, że są one rzadko spotykane, a powinny zainteresować zbieraczy tematyki,
choćby dla stworzenia jednostkowych eksponatów jednoekranowych, bo ilość opisywanych walorów wyjętych z różnych skrzynek pocztowych jest zaprawdę bardzo mała.
W „Przeglądzie filatelistycznym” 7-2021 w artykule „Pocztowe stempelki pomocnicze na przesyłkach wyjętych z różnych skrzynek pocztowych na terenie ziem polskich” przypomina się około dziesięć walorów. Kilka z nich należy do członków i-KF.
Stefan Jakucewicz 30.04.2021 w prelekcji online „Poczta morska oraz Polska poczta morska” przedstawił walor ex Skibniewski M., obecnie Zienkiewicz R. o treści „P.P. ŻEGLUGA POLSKA / SKRZYNKA / OKRĘTOWA / S.S. „WANDA””. Stemple takie początkowo miały charakter prywatny, a od roku 1934 podobno pocztowy.
Stempelek „P.P. ŻEGLUGA POLSKA / SKRZYNKA / OKRĘTOWA / S.S. „WANDA””
Dzięki uprzejmości Ryszarda Zienkiewicza, za co serdecznie dziękujemy, pokazujemy ciekawą przesyłkę z okresu Wolnego Miasta Gdańska z jego eksponatu „Historia poczty Sopotu do 1945 roku”. List polecony z Sopotu (Zoppot) do Sztokholmu wrzucono do skrzynki pocztowej jako polecony. Było to możliwe, gdy opłata uiszczona naklejonymi znaczkami była odpowiednia i do listu przyklejono formularz pokwitowania na nadany list polecony.
Stempelek „Auf dem Briefkasten” z Sopotu WMG
Nadawca pewnie ocenił wagę listu bez ważenia i obliczył wg taryfy z 1.11.1923 r. w obrocie zagranicznym poza Niemcami opłatę 80 Pf = 40 Pf za list o wadze do 20 g + 40 Pf za polecenie. Kopertę zakleił i zabezpieczył pieczęciami lakowymi, nakleił znaczki i wrzucił do skrzynki pocztowej.
List wyjęto we wtorek, ostemplowano stempelkiem „Auf dem Briefkasten”, o godz. 9-10 rano skasowano znaczki, naklejono nalepkę polecenia i .. zważono. Okazało się, że waży ponad 20 g, nadwagę prawdopodobnie spowodowało zabezpieczenie lakiem. Poczta wezwała adresata miejscową kartką pocztową do uzupełnienia frankatury: opłata za nadwagę 20 Pf i za kartkę z powiadomieniem 5 Pf, razem = 25 Pf i taki znaczek naklejono na rewersie i skasowano go już o godz. 6-7 po południu. List z podwójnym frankowaniem przez adresata dotarł do Sztokholmu i tam został przekierowany.
Rewers listu z il. 2
Niedawno na aukcji Cherrystone sprzedano kartkę pocztową użytą 29.5.1909 roku z warszawskim stempelkiem „ВЫНУТО ИЗЪ ЯЩИКА” w barwie szarej. Kartkę wrzucono do skrzynki pocztowej jako poleconą. Na znaku opłaty kartki odbito pierwszy datownik, po wyjęciu ze skrzynki dla stempelka dodatkowego odbito drugi, a doklejone trzy dodatkowe znaczki opłaty za polecenie skasowano jeszcze innymi datownikami warszawskimi i ponownie kartkę nadano do miejscowości ЮРБУРГЪ, już jako poleconą z warszawską nalepką krajową z literką „З”.
Kartka z aukcji Cherrystone z IV.2021
Jeśli kogoś temat zainteresuje, ostatnia kartka może zmienić właściciela.