Kościerzyna leży w południowej części Pojezierza Kaszubskiego w regionie etnograficznym Kaszuby. Miasto położone jest wśród wzniesień, jezior i lasów, średnio 150 m n.p.m. Kilkanaście kilometrów na południe od Kościerzyny położone są Jezioro Gołuń i Jezioro Wdzydzkie, jedne z największych jezior Pojezierza. Całkowita powierzchnia jeziora zawiera się między 1417 a 1455 ha.
Przejdź do części: pierwsza | trzecia |
Historia poczty w Kościerzynie sięga końca XVIII w. Poniżej przedstawiamy kilka walorów dokumentujących ciekawą i długą historię poczty w tym pięknym kaszubskim mieście.
Poniżej przedstawiony list adresowany do pobliskich Kartuz został nadany w Kościerzynie 24.03.1854 roku. Przesyłkę unieważniono prostokątnym 2-wierszowym datownikiem typu R2 o wymiarach 30x12 mm, wysokość liter 3,7 mm, barwy czarnej. Dotarła ona do odbiorcy dnia następnego, co potwierdza datownik odbiorczy na rewersie.
Kolejny grafika przedstawia pieczęć ekspedycji pocztowej odciśniętą na liście sądowym adresowanym do Kartuz nadanym w Kościerzynie 16.03.1854 r. Okrągła pieczęć o średnicy 26 mm ma barwę czerwoną.
Kolejny list, adresowany do Kartuz został nadany w Kościerzynie 11.06.1855 roku. Został on unieważniony wcześniej opisanym datownikiem pocztowym, który w stosunku do roku 1854 wykazuje znaczny stopień zużycia.
Przedstawiony powyżej list adresowany do dzisiejszego Starogardu Gdańskiego (niem. Pr. Stargard) został nadany w Kościerzynie 24.04.1869 r. Przesyłkę unieważniono prostokątnym ramkowym datownikiem typu R3 o wymiarach 34x15 mm, wysokość liter w nazwie miejscowości 3,3 mm, barwy czarnej. Przesyłka dotarła do adresata dnia następnego, co potwierdza datownik odbiorczy na rewersie.
Poniżej prezentowana jest przesyłka sądowa nadana w urzędzie w Kościerzynie 29.06.1872 roku. Przesyłka ta została unieważniona dwuobrączkowym datownikiem pocztowym barwy czarnej o średnicach: zewnętrznej - 24 mm, wewnętrznej - 15 mm.
Wewnątrz tego listu znajduje się eliptyczna pieczęć pocztowa ówczesnego zarządu pocztowego (niem. Postverwaltung) w Kościerzynie barwy czerwono-karminowej. Dłuższa oś ma długość 30 mm, a krótsza - 27 mm.
Kolejna przesyłka to karta pocztowa o wartości 5 fen nadana w Kościerzynie 5.12.1893 roku w godzinach wieczornych. Opłatę unieważniono okrągłym datownikiem pocztowym barwy czarnej o średnicy 25 mm. Karta adresowana do Bawarii dotarła do adresata 3.12.1893 r.
Kolejna kartka pocztowa została nadana w Kościerzynie 4.07.1900 r. Adresowana on była do odbiorcy w miejscowości Bałdowo, poczta Lipno, pow. Mława. Znak opłaty o wartości 10 fen unieważniono dwuobrączkowym datownikiem pocztowym z mostkiem i wyróżnikiem "**a".
Przejdź do części: pierwsza | trzecia |