Pozostajemy w problematyce prezentacji przesyłek z okresu inflacji w Polsce w latach 1919-1924. Jak wcześniej pisaliśmy to okres niezwykle ciekawy, w którym wydano szereg znaczków a całości z tego okresu opłacane były znaczki wielu wydań jednocześnie bądź znaczkami jednego wydania ale w bardzo dużej liczbie. Tym razem zapraszamy do zapoznania się z przykładami odnoszącymi się do końcowego okresu inflacji lat 20-tych XX w. Przesyłki prezentujemy dzięki uprzejmości J.Auleytnera.


List zagraniczny lotniczy polecony przyśpieszony z Warszawy do Belgradu nadany 23.IV.1924 r.
List zagraniczny lotniczy polecony przyśpieszony z Warszawy do Paryża nadany 24.04.1924 r.
List polecony zagraniczny z Bydgoszczy do Zurichu - fałszerstwo na szkodę zbieraczy


List zagraniczny lotniczy polecony przyśpieszony z Warszawy do Belgradu nadany 23.IV.1924 r.

Przesyłkę opłacono w kwocie 2,750 mln mkp wykorzystując do tego 2 znaczki z wydania Duży orzeł na tarczy barokowej, 1 znaczek o nominale 200 tyś. mkp oraz 1 znaczek o nominale 2 mln mkp. Znaczek o nominale 2 mln mkp został użyty w dniu jego wprowadzenia do obiegu! Ponadto w gotówce wniesiono opłatę w wysokości 550 tys. mkp. Opłata jest zgodna z taryfą dla przesyłek zagranicznych z końca kwietnia 1924 r., wg której porto za list zagraniczny o wadze do 20g wynosiło 550 tyś. mkp, za polecenie dopłata w wysokości 550 tyś. mkp, za przyśpieszenie doręczenia dopłata w wysokości 1,1 mln mkp. Opłatę za przesyłkę lotniczą, w wysokości identycznej jak opłata za usługę podstawową (list zagraniczny do 20g) wniesiono w gotówce zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami. Znaki opłaty naklejona na awersie koperty. Zostały one unieważnione dwuobrączkowym datownikiem z mostkiem WARSZAWA 1 z wyróżnikiem 2b. Na froncie koperty znajduje się fioletowy stempelek znaku polecenia  WARSZAWA 1d Nr 1601 (wpisany odręcznie), stempelek "Par avion" barwy granatowej, nalepka Expres oraz granatowy stempelek potwierdzający opłacenie gotówką porta za przesyłkę lotniczą z odręcznie wpisaną kwotą (550 000, kwoty w frankach nie wpisano!). Ponadto na stronie adresowej znajduje się nalepka w języku serbskim o tym, że adresat nie jest znany pod podanym adresem, odręczna adnotacja Retour wraz ze strzałką w stronę datownika nadawczego. Na rewersie koperty znajdują się datownik serbskie; odbiorczy i tranzytowy oraz odbiorczy Warszawa (*e*) najprawdopodobniej z datą 1.V.1924 r. Prezentowany list należy do rzadkości, ze względu na opłacenie go znaczkiem o bardzo wysokim nominale 2 mln a także ze względu na fakt, że znaczki te były w obiegu zaledwie przez 8 dni. Jednak uważa się, że ma on charakter spekulacyjny, ze względu na to, że jego adresat był nieznany i list powrócił do nadawcy (znanych jest kilka analogicznych listów wysłanych przez tego samego nadawcę do nieznanych odbiorców w kilku miastach europejskich, które wróciły do nadawcy).
-Powrót do menu-


List zagraniczny lotniczy polecony przyśpieszony z Warszawy do Paryża nadany 24.04.1924 r.

Przesyłkę opłacono analogicznie jak wcześniej prezentowaną. W stosunku do prezentowanego powyżej listu do Belgradu została ona nadana w kolejnym dniu tj. 24.04.1924 r. Opłata jest zgodna z obowiązującą taryfą. Przedstawiany list dotarł jednak do odbiorcy wskazanego na kopercie (ponieważ adresat nosił to samo nazwisko co nadawca).
-Powrót do menu-


List polecony zagraniczny z Bydgoszczy do Zurichu - fałszerstwo na szkodę zbieraczy

Przedstawiona przesyłka jest fałszerstwem na szkodę zbieraczy! Znajdujące się po lewej stronie znaczki o nominałach 2 mln i 300 tyś. mkp zostały doklejone na autentycznym liście z pocztowego obiegu i unieważnione mało czytelnym datownikiem UP Bydgoszcz (data nieczytelna). Barwa tuszu datowników unieważniających wspomniane znaki jest odmienna od barwy tuszu datowników unieważniających znaczki znajdujące się w prawym górnym rogu. Należy tutaj podkreślić, że użyte pocztowo znaczki znajdujące się w górnym prawym rogu zostały unieważnione datownikiem z datą 9.04.1924r., a w tym dniu znaczek o nominale 2 mln mkp nie był jeszcze w obiegu. Poza tym UP Bydgoszcz nigdy nie sprzedawał znaczków o nominale 2 mln.Przedstawiona przesyłka był oferowana przez jeden z renomowanych domów aukcyjnych w 2019 r. i po interwencji została ona wycofana z aukcji.
-Powrót do menu-