Przy kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego próbujemy porządkować niektóre, już historyczne „ustalenia”. Na przykład, czy stempel katalogowany w katalogu Fischera pod numerem 25 faktycznie jest stemplem pocztowym i do tego nadawczo-odbiorczym? Prosimy czytelników o pokazanie przesyłek listowych, na których faktycznie spełnia on takie zadanie.

Przedstawiamy odbitkę stempla „orzeł w koronie / PIECZĘĆ / LISTOWA” ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego z numerem ewidencyjnym MPW A 1067a181. Nie ma on niczego wspólnego z nadaniem lub odbiorem przesyłki?

Jeżeli katalogowany jest powyższy stempel, to dlaczego nie katalogować kolejnego pokazanego poniżej? On również występuje dodatkowo na kartce obiegowej. Treść stempla „orzeł w koronie / KOMP. SANITAR. / laska Eskulapa / W.P.”

Na szczęście nie jest katalogowany stempel o treści „W. / orzeł / P.” przedstawiony jako kasowanie znaczka GG. Większy format takiego stempla znamy z odbitek na biało-czerwonych opaskach noszonych przez Powstańców na ramieniu. Czy to też stempel pocztowy?

A kolejny stempelek o treści „W P / orzeł w koronie / KOMP. / ZMOT.” na poniższej kopercie ze zbiorów MPW? Czy to też oficjalny stempelek pocztowy? To, że występuje na przesyłce niczego nie przesądza.

Prawdopodobnie wszystkie powyższe powstały w epoce Powstania. Stempelki te należy traktować jako dodatkowe, pamiątkowe, a nie jako pocztowe. Znamy też w przeciwieństwie do nich stempelki zupełnie fantazyjne wykonane wiele lat po Powstaniu. Prosimy znawców tematu o informacje na adres piotr.pelczar@wp.pl